Bebeklerde Bronşiolit

Bronşiolit Nedir?

Bronşiolit ve bronşit, çocuklar ve bebeklerde sık görülen akciğer enfeksiyonudur. Akciğerin küçük hava yolunda iltihap ve tıkanıklığa sebep olması ile bebeklerde bronşiolit görülmektedir. Bronşiolit bebeklerde huzursuzluğa ve rahatsızlığa neden olan bir durumdur.

Bronşiolit akciğerlerdeki küçük hava yolu kanallarına (bronşçuklara) virüslerin bulaşması ile oluşur.

Bu virüslerin cevabında bronşçuklarda şişme ve iltihap meydana gelir. Bronşiolit hastalığı genellikle kış aylarında görülen bir hastalıktır.

Bronşiolit, soğuk algınlığı semptomlarına benzer burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler ile başlar, ancak öksürme hırıltı ve nefes almada zorlanma ile devam eder.

Bebeklerde Bronşiolit Belirtileri Nelerdir?

Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı yaşanır, öksürme meydana gelir. Bebeğin hafif ateşi yükselir, nefes almasında güçlük ve nefes alırken hırıltı sesi meydana gelir. Fazla yiyecek yiyemez, halsiz olduğu için sürekli uyku halindedir.

Bronşiolit Neden Olur?

Bronşiolitin en büyük nedeni nezle veya grip benzeri biçimde rahatsızlıklara neden olan virüslerdir. Sigara dumanına maruz kalma, hava kirliliği ve bronşların tahriş olması bronşiolite yatkınlık oluşturmaktadır. Ayrıca çevrede oluşan toz veya zehirli gazlara uzun zaman maruz kalınması kronik bronşite neden olmaktadır.

Bronşiolit Nasıl Geçer?

Çoğu bronşiolit hastalığı bebeklerde hafiftir ve bir tıbbi tedaviye gereksinim yoktur. Antibiyotikler yardımcı olmaz. Çünkü virüs sebebi ile oluşan hastalıklarda antibiyotik tedavi edici nitelikte olmaz. Uzman hekim yardımıyla bebeğin hava yollarının açılmasına yardımcı olunur ve gerekli ilaçlar verilir.

Nefes almada zorluk çeken, beslenme azlığı nedeniyle dehidratasyon (vücutta akut su azalması) gelişen, halsiz görünen bebekler doktor tarafından muayene edilir ve gerektiği takdirde hastaneye yatırılır, durumu takip edilir. Nefes almada güçlük çeken bebeklere oksijen verilir. Ağır bronşiolit hastalığı geçiren bebeklere, oksijen ve solunum desteği sağlanır.

Bronşiolitten Korunma Yolları Nelerdir?

Grip veya nezle olan erişkin kişiler bebeklerden uzak durmalıdır. Bebeğin bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalıdır. Hijyen kurallarına uygun olarak ev her zaman temizlenmelidir. Aşırı kimyasal ya da esans içeren temizlik maddeleri, yumuşatıcılardan kaçınmak gerekir.

Eğer emziren anne grip veya nezle ise mutlaka maske takmalıdır. Bebekler uzun zaman kalabalık ortamda kalmamalıdır. Anne sütü oldukça önemli olup, özellikle ilk 6 ay bebek anne sütü ile beslenmelidir. Bebek sigara dumanına maruz kalmamalıdır.

Bebeklerin bulunduğu ortamda parfüm, deodorant benzeri biçimde kimyasal içerikli maddeler kullanılmamalıdır. Aileler hastalığa karşı bilinçlendirilmelidir. Çocuklarda kırgınlık veya halsizlik şeklinde sorunlar yaşanıyorsa kreş ve ortak kullanılan alanlarda bulunmamalıdır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğunda çocuk dinlendirilmelidir ve uzman doktora başvurulmalıdır.

Mutlu ve sağlıklı bir hayat dilerim.
Uzm.Dr. Kadir MUTLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın